سرپرست فروش و وظایفش

سرپست فروش

سرپرست فروش و وظایفش

4.6/5 - (8 امتیاز)

سرپرست فروش کیست؟ وظایف سرپرست فروش ، حقوق سرپرست فروش و آموزش سرپرستان فروش جزو مهمترین نکاتی است که فعالان عرصه فروش به دنبال آن هستند.

ما نیز در دسیما و در ادامه مقالات پخش مویرگی درصدد هستیم تا به معرفی اصطلاحات و مشاغل عرصه توزیع، فروش و پخش مویرگی بپردازیم و شما را از وظایف و مسئولیت هایی که به عهده هر یک از این مشاغل است آشنا کنیم.

به طور مثال در مقالاتی از سایت به بیان ویژگی های ویزیتور حرفه ای و موفق پرداختیم و یا در مقاله ای دیگر ویژگی های سرپرست توزیع را برای شما برشمردیم.

قطعاً فردی که جهت استخدام سرپرست فروش در شرکت های توزیع و پخش مویرگی کالا پیشقدم میشود، از حقوق سرپرست فروش و یا وظایف سرپرست فروش مختصر اطلاع و آشنایی دارد ار این رو ما در این مطلب این نوع اطلاعات را برای افراد تازه کار و یا سایر افراد عرصه توزیع و پخش مویرگی عنوان میکنیم.

البته که آموزش سرپرستی فروش برای هر سرپرستی در هر رده، سابقه و تجربه ای ضروری است.

سرپرست فروش کیست؟

سرپرست فروش که حتماً قبل از استخدام در این سمت باید چندین سال تجربه فروش حرفه ای و موفق را داشته باشد، وظیفه نسبتاً سنگینی را به عهده دارد.

مجموعه وظایفی که در کل ما را به این نتیجه میرساند که سرپرست فروش باید در راستای افزایش فروش شرکت ، مدیریت و رهبری فعالیت نمایندگان فروش ، اطمینان از پیاده سازی صحیح سیاست های شرکت توسط نمایندگان فروش ، جلب رضایت مشتری از نحوه فعالیت مجموعه فروش ، بررسی بازار و رقبا و غیره حرکت کند.

وی مسئولیت و رهبری تیم هایی از نماینده های فروش را بعهده دارد و در حالیکه خودش عملیات ویزیت را انجام نمیدهد، اما به مناطق تحت نظرش سرکشی و با مشتریان و مغاژه دارها گفت و گو و بدین نحو روند فعالیت مجموعه اش را بررسی میکند تا فرانید ثبت سفارش و پخش مویرگی به درستی صورت گیرد.

سرپرست فروش موظف است تا لحظه ای فرایند سازمان مطبوعش در فروش را بررسی کند و با برنامه ها و ایده ها و یا اطلاع به مدیران بالا دستی و برگزاری جلسه و ارائه و دریافت راه حل، از افت فروش و صدمات حاصل از آن جلوگیری و افزایش فروش را در دستور کار قرار دهد.

حقوق سرپرست فروش

دو نظریه در رابطه با سرپرستان فروش مطرح است؛ نخست اینکه آن ها باید به واسطه آمار و اعداد و ارقام به تجزیه و تحلیل عملکرد مجموعه زیر دستش بپردازد و در مقایل گروهی دیگر معتقدند سرپرستان فروش علاوه بر این مورد باید در مناطق فروش هم حضور پیدا کند و از نزدیک و ملموس تر شرایط را بسنجد و مدیریت کند.

وظایف سرپرست فروش

وظیفه سرپرست فروش، نظارت بر میزان فروش چه توسط یک نماینده و چه توسط تیم تحت نظر وی است؛ به عبارت دیگر بررسی نحوه فعالیت و عملکرد نمایندگان فروش جزو اولین وظایف اوست.

نگارش و گزارش ارسال گزارش این عملکرد به مدیران بالادستی و مهمتر از آن تدوین استراتژی و نقشه راه فروش و ارتقاء برنامه های موجود نیز از دیگر وظایف روزانه سرپرستان فروش محسوب میگردد.

این نکته را باید مد نظر داشته باشیم که سرپرست فروش مسئول و پاسخگوی اصلی افزایش و یا کاهش فروش است حتی اگر ایراد و کوتاهی از ویزیتورها باشد اما باز هم او باید پاسخگو باشد؛ از این رو او باید نیم نگاهی هم به فرایند توزیع و پخش مویرگی کالا و محصولات داشته باشد تا مبادا اخلال در آن به جایگاه فروش شرکت صدمه بزند.

سرپست فروش باید به بازارهای هدف و همچنین مشتری و بازارهای بالقوه و مناطق تحت مجموعه اش مسلط باشد، بر عملکرد پرسنل فروش نظارت و مناطق ویزیت و فروش را برای هر یک از کادر فروش مویرگی تعیین کند.

او باید فعالیت و برنامه های کاری اعضا را ساماندهی کرده و به آن ها نظم دهد و در صورت نیاز اعضا را برای رسیدن به میزان فروش هدف گذاری شده راهنمایی و کمک کند.

وظایف سرپرست فروش

او باید لیست مشتریانی که ویزیتورها به او میدهند را دسته بندی و جمع آوری کند، میزان فروش را ارزیابی و ارزشیابی کند و به مانیتورینگ میزان افزایش و کاهش فروش هر منطقه یا هر مشتری و ویزیتور بپردازد.

سرپرست فروش در فروش مویرگی باید مشتریان را ارزشیابی و دسته بندی و میزان اعتبار و ارزش هر مشتری را بر اساس سیستم های کنترلی تعیین کند.

بررسی موجودی انبار، شناسایی خدمات و کالاهای جدید جهت ارائه و معرفی آن به مدیریت و همچنین کسب اطمینان از اینکه محصولات از استاندار و کیفیت کافی و لازم جهت ارائه به مشتری برخوردار هستند.

سرپرست فروش همچنین باید مشتریان را بشناسد و با مشتریان مطرح و خوش حساب که سفارش خوبی دارند نیز ارتباط بگیرند و آنها را به مدیران بالادستی جهت تشویق معرفی کند.

ارائه گزارش سرپرست فروش به مدیر فروش

سرپرست فروش باید با مدیر فروش و همچنین با سرپرست توزیع در ارتباط و همکاری باشد؛ وی باید نظریات مشتری را به مدیر فروش اطلاع دهد؛ همچنین وی را از تعداد و علت کالاهای برگشتی مطلع کند.

جمع آوری اطلاعات از رقیبان به ویژه رقبای محلی و نظارت بر آن ها و همچنین مدیریت شکایات نیز از دیگر موارد همکاری بین سرپرست و مدیر فروش است.

با وجود این همه وظیفه و مسئولیت، طبیعی است که حقوق سرپرست فروش یک حقوق قابل توجه به همراه میزانی از پورسانت تیم فروش تحت نظرش باشد.

شایان ذکر است که یک سرپرست فروش موفق، از بهترین ابزارها و نرم افزارهای پخش مویرگی برای مجموعه زیر نظرش و همچنین برای رصد و بررسی فعالیت ویزیتورها استفاده میکند.

دانلود نرم افزار پخش مویرگی دسیما پیشنهادی است که متخصصان دسیما به شما ارائه میدهند؛ سامانه پخش مویرگی ای که شما میتوانید هم از نسخه تحت وب آن و هم از نرم افزار و اپلیکیشن ویزیتوری رایگان آن استفاده کنید.

قطعاً استفاده از بهترین سفارش گیر اندروید و آی او اس یعنی سفارش گیر کالا دسیما موجب میشود تا ویزیتور در لحظه به ثبت سفارشات بپردازد و تیم فروش نیز در همان زمان به آماده سازی و همچنین تحلیل و بررسی فروش بپردازند.

جهت استفاده از سامانه تحت وب پخش مویرگی دسیما از این لینک اقدام فرمایید.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.