خرید یا اجاره خودروی توزیع و پخش مویرگی؟

خودروی پخش مویرگی

خرید یا اجاره خودروی توزیع و پخش مویرگی؟

4.7/5 - (4 امتیاز)

خرید یا اجاره ماشین پخش و توزیع کالا یکی از مهمترین سوالاتی است که تولیدکننده های بزرگ و یا حتی شرکت های پخش و توزیع کالا به ویژه شرکت های نوپای این عرصه با آن مواجه هستند.

همواره این اتخاذ تصمیمات مهم در لحظات حساس هستند که یک شرکت را اولاً در مسیر رقابت نگه داشته و ثانیاً از رقبا پیش می اندازد؛ یکی از دوراهی های عرصه پخش مویرگی که نیاز به اتخاذ تصمیمی کارشناسی شده دارد مربوط به اجاره یا خرید ماشین های پخش و توزیع است.

ابن سوال بیشتر برای شرکت های کوچک و متوسط توزیع مویرگی کالا و یا تولیدی ها و کارخانه های کوچک و متوسط و یا تولیدی هایی که قصد دارند واحد توزیع و پخش مویرگی مستقل خود را به تازگی ایجاد کنند پیش می آید.

قبل از ارائه توضیحات بیشتر پیرامون این موضوع، به این نکته اشاره میکنیم که در اکثر مواقع نمیتوان یک پاسخ مشخص و قاطع را برای برخی از سوالات مطرح کرد بلکه باید ابتدا شرایط مختلف را سنجید و با توجه به آن تصمیم نهایی را اتخاذ کرد.

از این رو ما نیز به بیان مزایا و معایب خرید یا اجاره ماشین پخش و توزیع مویرگی میپردازیم تا شما مدیران شرکت ها، سرپرست های فروش و سایر مدیران شرکت با توجه به این ویژگی ها و شرایط شرکت به ویژه شرایط مالی، بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

فواید و مزایای خرید ماشین پخش مویرگی

مهمترین مزایای خرید ماشین توزیع و پخش کالا، در دسترس بودن آن است؛ شما در هر زمانی از شبانه روز که به خودروی توزیع کالا جهت پخش محصولات نیاز داشته باشید میتوانید از آن استفاده کنید.

همچنین میتوانید بر روی بدنه ماشین پخش به تبلیغ شرکت و برندتان بپردازید؛ این امر علاوه بر جنبه تبلیغاتی اش و تاثیر مستقیم بر افزایش فروش، جایگاه اجتماعی و شغلی و همچنین اعتبار شما در بین مشتریان و رقبایتان را نیز ارتقاء میدهد.

البته این افزایش اعتبار نه صرفاً به واسطه تبلیغات روی ماشین بلکه بیشتر به واسطه داشتن یک خودروی اختصاصی پخش و توزیع کالا است.

امکان مدیریت و نظارت بر راننده پخش نیز از دیگر مزایای ماشین اختصاصی پخش مویرگی است؛ در این حالت شما نظارت بیشتری بر روی راننده دارید و این شما هستید که راننده را انتخاب و استخدام میکنید و در صورت اهمال کاری وی از قدرت برخورد با او برخوردار خواهید بود.

البته راننده میتواند نقش پررنگ تری هم ایفا و در جهت افزایش راندمان و بازدهی شرکت نقش ایفا کند؛ او پس از مدتی که با مسیرها، مشتری ها و فرایند پخش مویرگی شرکت شما آشنا شد، میتواند مسئولیتش را بهتر ایفا کند و حتی سایر نقش ها را هم به عهده بگیرد.

دسیما در مقاله ای جداگانه به بیان اهمیت و ویژگی راننده پخش پرداخته که توصیه میشود آن را نیز مطالعه کنید.

خرید ماشین پخش و توزیع کالا، یک خودرو به کل مجموعه شما اضافه میکند از این رو میتوانید از آن در جهت سایر اهداف مانند تدارکات، سرویس حمل و نقل و غیره به ویژه در  مواقع اضطراری استفاده کنید.

گفتنی است در کنار شرکت های پخش، برخی از بنکدارها و عمده فروشی ها نیز نسبت به تهیه ماشین پخش کالا اقدام میکنند؛ به خصوص کلی فروشی هایی که با استخدام ویزیتور حرفه ای و استفاده از نرم افزار و اپلیکیشن کلی فروشی و پخش عمده درصدد افزایش مشتری و فروش خود هستند.

معایب خرید خودروی اختصاصی پخش مویرگی

یکی از معایب خودروی اختصاصی پخش مویرگی، هزینه نگهداری و استهلاک آن است.

ماشین پخش و توزیع مویرگی کالا به طور طبیعی باید مدام در حال رفت و آمد و توزیع سفارشات باشد و این موجب استهلاک بیشتر خودرو خواهد شد؛ به خصوص که ممکن است راننده احساس مسئولیت کمتری در قبال خودروی شرکت داشته باشد.

این روزها که اغلب ویزیتورها از انواع نرم افزارهای ویزیتوری موبایل استفاده میکنند، سرعت کلیه  مراحل ثبت سفارش کالا در عرصه پخش مویرگی به شدت افزایش یافته است.

همین امر باعث شده است تا سفارشات بلافاصله پس از دریافت توسط ویزیتور، توسط اپلیکیشن ویزیتوری و بازاریابی دسیما به سامانه پخش مویرگی دسیما و یا سایر نرم افزارهای پخش مویرگی منتقل شود و کارکنان بخش فروش نیز نسبت به آماده سازی و ارسال آن اقدام کنند.

از این رو اگر ویزیتورها وظایفشان را به درستی انجام دهند، ماشین های پخش مویرگی در هر دو نوع پخش مویرگی گرم و پخش مویرگی سرد مدام در حال رفت و آمد هستند که این موضوع استهلاک و هزینه نگهداری و تعمیرات خودروهای توزیع و پخش را افزایش میدهد.

همچنین کاهش قیمت خودرو و تصادفات و اتفاقات احتمالی نیز میتواند منجر به زیان شرکت شود.

مورد دیگر به ویژه برای شرکت های پخش کوچک و متوسط این است که آن ها بخش قابل توجهی از سرمایشان که میتواند در گردش و برای آن ها قابل توجه باشد را درگیر تهیه ماشین اختصاصی پخش مویرگی میکنند.

خودروی اختصاصی پخش مویرگی کالا

همچنین شما باید یک راننده اختصاصی نیز استخدام کنید که هزینه و حقوق آن و همچنین نحوه استفاده وی از خودرو و نحوه تعامل و برخوردش با مشتریان نیز قابل تأمل و بررسی است.

مزایا و فواید اجاره ماشین پخش مویرگی

در ادامه به بیان فواید و ویژگی های مثبت اجاره خودروی پخش و توزیع مویرگی میپردازیم.

اجاره خودروی حمل سفارشات، هزینه به مراتب کمتری در مقایسه با خرید و پرداخت هزینه های استهلاک، حقوق راننده و غیره دارد.

سرمایه شرکت نیز در گردش و مورد استفاده قرار میگیرد.

همچنین از زیان های احتمالی چون سرقت خودرو، تصادف، کاهش هزینه خودرو و غیره نیز به دور خواهد ماند.

معایب اجاره خودروی پخش و توزیع مویرگی

اولین مشکلی که با اجاره خودروی پخش مواجه خواهید شد، در دسترس نبودن همیشگی آن است. چه بسا ساعاتی از شبانه روز و یا لحظات ضروری که خودرو در دسترس نیست.

اگر خودرو از ظاهر مناسبی برخوردار نباشد یا همراه با محصولات شما سایر برندها را نیز پشتی بانی کند و یا روی ماشین تبلیغ سایر شرکت ها و محصولات درج شده باشد و یا اینکه راننده در سایر اوقات با ماشین به فعالیت های جانبی بپردازد، به اعتبار و جایگاه شما لطمه وارد خواهد شد.

رفتار راننده خودرو نیز از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، عدم مسئولیت پذیری و رفتار نادرست وی با مشتری و یا تأخیر در ارسال سفارشات میتواند به ضرر شرکت تمام شود.

بنابراین شما باید قبل از اتخاذ تصمیم، شرایط مالی خود و فواید و ضررهای هر یک از این دو تصمیم را بررسی کنید.

با این وجود پیشنهاد میشود حداقل نسبت به تهیه یک خودروی اختصاصی پخش مویرگی و در ارتباط بودن با چند خودرو برای اجاره اقدام کنید.

نظرات

  • اکبر حسینی / کارشناس فروش مهر 21, 1399 در 4:04 ب.ظ پاسخ

    به نظرم حتی شرکتای بزرگشم اول اجاره کنن که اگه کارشون نگرفت ضرر کمتری ببینن.و بعد اگر دیدن میخوان کار رو ادامه بدن بعدش حتما خریداری کنن و دیگه اجاره ای نداشته باشن که زیاد جالب نیست

  • مهدی بلوریان آبان 17, 1399 در 11:56 ق.ظ پاسخ

    ظاهر ماشین، ظاهر و برخورد راننده و موزع خیلی خیلی خیلی مهمه؛ به هیچ وجه دست کم نگیریدش

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.